2010
Umedalen Skulpur, 2010

Galleri  Andersson/Sandström, Umeå

Konstnärer: Grönlund – Nisunen, Trine Lise Nedreaas, Jacob Dahlgren, Per Kirkeby, Magnus Petersson, Angela de la Crus, Astrid Sylwan, Wilhelm Mundt, Björn Poulsen, Mickael Johansson, Jaume Plensa

New Positions in Contemporary Art

Y-Gallery of Contemporary Art, Minsk, Vitryssland

Curatorer: Martin Schibli och Anna Chistoserdova
Konstnärer: Åsa Elzén, Oscar Guermouche, Artur Klinov, Alexander Komarov, Andrei Liankevich, Magnus Petersson, Marina Naprushkina, Jesper Nordahl, Anna Odell, Igor Savchenko, Sergei Shabochin, Daniel Segerberg, Elin Wikström

 

2009
Vårsalongen 2009,
Liljevalchs Konsthall, Stockholm

Mejan labs
Curator: Peter Hagdahl

Open Art 2009
Örebro Konsthall
Curator: Mats Nilsson

Living in a Modern Society
Kaliningrad State Art Gallery 13/11-20/12
Curator: Martin Schibli

Konstnärer: J. Tobias Andersson, Conny Blom, Alesandra Di Pisa, Åsa Elzen, Carl Johan Engberg, Klas Eriksson & John Hellberg, Oscar Guermouche, Karin Hasselberg, Jesper Nordahl, Anna Odell, Magnus Petersson, Daniel Segerberg

 


2008

Living in a Modern Society
Utställningen ingår i Moskva-biennalen ”Qui Vive” 17/7-8/8
Curator: Martin Schibli
Deltagare: Tobias Andersson, Nathalie Djurberg, Conny Blom, Alessandra Di Pisa,Åsa Elzén, Carl Johan Engberg, Oscar Guermouche, Karin Hasselberg, Jesper Nordahl,Daniel Segerberg, Klas Eriksson o John Hellberg, Magnus Petersson

Friktion och konflikt
Kalmar Konstmuseum 13/9-23/11

Curator: Martin Schibli
Deltagare: Tilo Baumgärtel, Norbert Bisky, Illya Chichkan, Chto Delat, Factory of found clothes, Oscar Guermouche, Magret Hoppe, Sven Johne, Andrej Krementschouk, Oleg Kulik, Jonathan Meese, Igor Mouhkin, Marina Naprushkina, Deimantas Narkevicius, Dorota Nieznalska, Astrid Nippolt, Jesper Nordahl,  Kristina Norman, Anna Orlikowska, Romantic Geogaphic Society, Erasmus Schröter, Jaan Toomik, Yevgeny Yufit, Artur Zmijewski, Magnus Petersson,

2007
Fragile, Lippstadt, Tyskland  
Curator: Manfred Feith-Umbehr och Jan Hoet
Mellan Realitet och Sagoland, Högsby
Curator: Anneli Berglund och Martin Schibli
Photomania 2007 / Photofobia, Kaliningrad, Ryssland
Curator: Elena Moryukhova
Eslövbienalen 2007, Eslöv
Curator: Fredrik Axwik
Vårsalongen, Liljevalchs Konsthall, Stockholm
Curator: Ricardo Donoso och Maria Lind
Parallel Vision, Town Hall, Watford, England
Kulturspinderiet, Silkeborg, Danmark
Galleri Kronan, Norrköping
Boverkets Konstförening, Karlskrona
Nybro Konstförening, Nybro

2006
Tiden, Väsby Konsthall, Stockholm
Curator: Ricardo Donoso
Sydosten, Kalmar Konstmuseum, Kalmar
Teategalleriet, Kalmar
Art Attac, Kalmar

2005
Ny Svensk Fotografi, Hasselblad Center, Göteborg
Curator: Hasse Persson
Mia Sundberg Galleri, Stockholm
Galleri Infra, InfraCity, Stockholm
Parallell Vision, Wilmington, USA

2004
Galleri Rotor, Göteborg
Göteborgs Konsthall, Göteborg
Studio44, Stockholm
Artmeeting, Bergkvara

2003
Moscow Artfair, Moskva, Ryssland
Curator: Joseph Backstein
Vårsalongen, Liljevalchs Konsthall, Stockholm
Galleri Mittbrodt, Borgholm
SaabScanias Konstförening, Linköping


Magnus Petersson, född 1971

Konsthögskolan Valand, Göteborg 1999-2004
Nordiska Konstskolan, Karleby, Finland 1997-1999
Örebro Konstskola, Örebro 1996-1997
Bild och formlinjen, Lunnevads folkhögskola, Vikingstad 1994-1996

2015
Hidden Spaces, Museum of Modern Art, Kazan, Ryssland med Jonas Dahm, Curator: Martin Schibli

Small Good Things, Special project for Km of Sculpture, Vöru, Estland, Curator: Conny Blom och Klara Sax

War aijentlich ain scheenes Schiff, Günter Grass Haus, Lübeck, Tyskland. Curator: Iwona Bigos och Martin Schibli

2014
State Art Museum, Novosibirsk, Ryssland

Fouer de la Madeleine, med Ewa Rudling, Paris, Frankrike

War aijentlich ain scheenes Schiff, Günter Grass Gallery, Gdansk, Polen. Curator: Iwona Bigos och Martin Schibli

 

2013

Vårsalongen, Liljevalchs Konsthall, Stockholm, Sverige

Falling from Grace, KCCC (Klaipeda Culture Communication Centre) Klaipeda, Litauen, Curator: Martin Schibli
Konstnärer: Alba S. Enström, SaraVide Ericsson, Klas Eriksson, Oscar Guermouche, Karin Hasselberg, Gustav Hellberg, Johanna Karlin, Elin Magnusson, Bo Christian Larsson, NUG, Magnus Petersson, Daniel Segerberg and Ninia Sverdrup, Nobody know your a dog (Zoe Barcza, Martin Kohout, Karl Norin and Alfred Boman)

Screen: Between Europe and Asia, VIII Shiryaevo Biennale, Shiryaevo, Ryssland
Curator: Nelya Korzhova
Konstnärer: Hanns Mikael Rupprechter, Pia Maria Martin, Susanna Messerschmidt, AnnEdholm, Tom Sandqvist, Astrid Nylander, Calle Holck, Johanna Karlin, Magnus Petersson, Swetlana Heger, Katrin Hornek, Martial Verdier, Gabriel Feracci, Lewden Martin, Joonas Andrus, Sybille Neeve, Vito Pace, Pier Paolo Patti, Alexander Zaitsev, Michael Lezin, Ivanhoe, Vladimir Arkhipov, Sergey Leybgrad, Vitaliy Rybakin.

Selected works, Svenska Kulturrådets residens i Moskva, Ryssland

Selected works, Perm Art Residence, Perm, Ryssland

There is a visitor#13, State Darwin Museum, Moscow biennale, Moskva, Ryssland,
Curator: Raketa
Konstnärer: Nils Agdler, Conny Blom, Jon Brunberg, Jens Comén, Jakob Eklund, Markus Ernehed, Mikael Granlöf, Helena Granström, Ann Korzhova, Elin Magnusson, Timo Menke, Magnus Petersson, Dmitri Plax, Benjamin Quigley, Helene Ringberg, Anastasia Ryabova, Imri Sandström, Alex Shiriaieff, Susanne Skog, Mattias Sköld, Bryndís Snaebjörnsdóttir, Anders Widoff, Mark Wilson, Evgeny Yufit, JacStudios, Johan Carlsson, Georg Jagunov, 70 °N, Magdalena Haggärde, Gisle Løkken, Berit Steenstrup, OEI, Cecilia Grönberg, Jonas (J) Magnusson Raketa Institute, Cecilia Enberg, Åsa Lipka Falck, Camilla Schlyter Gezelius, Jann Lipka, Karin Lundgren Tallinger, Veronica Wiman.

 

2012
Connected by Art, Staatliches Museum Schwerin, Tyskland
Curator: Dr. Kornelia Röder och Dr. Antonia Napp
Konstnärer: Marge Monko, Juhana Moisander, Lilibeth Cuenca Rasmussen, Knut Asdam, Sven Johne, Udo Rathke, Kamil Kuskowski, Anastasia Ryabova, Unnar Örn Audarsson, Nomeda och Gediminas Urbonas, Magnus Petersson, Miks Mitrevics

Falling from Grace, Rostock Kunsthalle, Tyskland
Curator: Martin Schibli
Konstnärer: Sara-Vide Ericsson, Stefan Alba Enström, Klas Eriksson, Oscar Guermouche, Karin Hasselberg, Gustav Hellberg, Johanna Karlin, Bo Christian Larsson, Elin Magnusson, NUG, Magnus Petersson, Daniel Segerberg, Ninia Sverdrup

2011
Arkipelag, Kalmar Konstmuseum, Kalmar, Sverige

Studio Galeria, Palace of Culture and Sience, Warszawa, Polen

Falsterbo Konsthall, med Karl Magnus Nilsson, Falsterbo, Sverige

Vienna Artfair, med Warszawa galleriet Lokal_30, Österike

Studio 6 presents CAC Bukovje and Studio Golo Brdo, Vzigalica Gallery, Mestni Muzej, Lubliana, Slovenien, Curator: Sasa Nabergoj

Colliding Discourses, Shiryaevo Bienale, Samara, Ryssland
Curator: Martin Schibli, Nelia and Roman Korzhov
Konstnärer: Felix Gmelin, Annee Olofsson, Bo Christian Larsson, Guy Ben –Ner, Heath Bunting, Dmitry Bulnygin, Phil Collins, Oleg Elagin, Sören Thilo Funder, IRWIN, Swetlana Heger,  Zuzanna Janin, Ladonia, Marina Naprushkina, Magnus Petersson, Ales Pushkin, Pilvi Takala, Artur Zmijewski

Leka med döden, Virserums konsthall, Sverige , Curator: Henrik Teleman